Du har så rätt så! Alla utkämpar en kamp, en kamp som man kanske inte visar eller så visar man den men oavsett så är det en kamp som man måste ta sig igenom. Ingen annan kan ta dig igenom din kamp det måste du själv göra och ingen annan kan avgöra om den en stor eller liten kamp för det är som du skriver bara en själv som kan avgöra det.
Stöd kan man få och stöd bör man få, skönt att höra att du har din man som stöttar dig och som du inte behöver gömma dig för.
Den största kampen jag för är den med mina sjukdomar, tröttheten som de skapar är förlamande. Om jag skulle berätta för någon hur jag egentligen mår så skulle de bli mörkrädda. Men jag har min familj, min man och mina barn och mina hundar. Jag har en skön säng, jag har kläder att ta på mig och mat i kylskåpet så jag anser mig lyckligt lottad och det håller mig upp och får mig att ta mig igenom kampen även när den är som hårdast.
Kram på dig!
Emschen
,
Skrev visst fel på min bloggadress. Ups
Lillan Kind
,
Ja du har så rätt, och jag brukar säga att var och en har sitt kors att bära. Personligen tror jag inte att det existerar några helt bekymmersfria liv, och ibland delar livet ut såna fetsmällar att man nätt och jämnt orkar resa sig upp. Det är väldigt starkt av dig att du har kämpat dig dit du är idag
Admin
,
Exakt så ❤️
ullie
,
du har så rätt så vi är nog många som kämpar igenom dagarna
ibland tänker man inte på det ibland är det det enda man tänker på
min är oxå mina sjukdomar en dag i taget
Ta hand om dej
ullie
,
glömde säga jag är oxå gift med min vän som stöttar i vått o torrt. brukar säga ( o kanske så för dej me )
ja va tvungen att gå igenoom vissa saker som yngre för att sen va tacksam för det bästa jag har
Madde
,
Vi alla har något som vi jobbar med. Skönt att du hittat en bra livskamrat, och att du vet vart du är på väg. Så viktigt.
Paulina
,
Ja alla har olika saker de kämpar med dom kanske inte folk vet om. Jag visste inte detta om dig. Det var intressant att läsa. Jag har min psykiska ohälsa jag försöker hantera. Du verkar ändå kunnat vända och fått det bra nu
Michelle
,
Härligt att hinna gjort saker och göra det mesta när alla är borta
corkystyle
,
Bra inlägg. Starkt av dig att skriva om din kamp. Har själv ingen sådan diagnos. Kan tänka mig att det är tufft.
Kommentarer